Biblioteka Publiczna Gminy Zaręby Kościelne

Zakup nowości wydawniczych do bibliotek

Logo Biblioteka Narodowa - biała korona na czerwonym tle, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - przód lokomotywy w kolorze bordowym

2020

Biblioteka Publiczna Gminy Zaręby Kościelne w ramach Programu Wieloletniego ”Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych otrzymała w 2020 roku dofinansowanie w kwocie 9000 zł.

Zakupiono 387 książek, w tym:

- 180 z literatury pięknej dla dorosłych,

- 171  z literatury pięknej dla dzieci i młodzieży,

- 36 z literatury popularnonaukowej.

Ze środków organizatora w 2020 roku zakupiono 432 woluminy książek drukowanych, w tym:

- 191 egzemplarzy z literatury pięknej dla dorosłych,

- 191 egzemplarzy z literatury dla dzieci i młodzieży,

-  50 woluminów z literatury popularnonaukowej.

W ramach wkładu własnego zakupiono do zbiorów biblioteki 4 audiobooki.

Cały księgozbiór zamieszczony jest na stronie internetowej biblioteki w zakładce Katalog on-line.

2019

Biblioteka Publiczna Gminy Zaręby Kościelne w ramach Programu Wieloletniego ”Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych otrzymała w 2019 roku dofinansowanie w kwocie 8000 zł.

Zakupiono 369 książek, w tym:

- 153 z literatury pięknej dla dorosłych,

- 181  z literatury pięknej dla dzieci i młodzieży,

- 35 z literatury popularnonaukowej.

Ze środków organizatora w 2019 roku zakupiono 328 woluminów książek drukowanych, w tym:

- 195 egzemplarzy z literatury pięknej dla dorosłych,

- 85 egzemplarzy z literatury dla dzieci i młodzieży,

-  48 woluminów z literatury popularnonaukowej.

W ramach wkładu własnego zakupiono do zbiorów biblioteki 5 audiobooków.

2018

Biblioteka Publiczna Gminy Zaręby Kościelne w ramach Programu Wieloletniego ”Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych otrzymała w 2018 roku dofinansowanie w kwocie 7000 zł.  Zakupiono 314 książek:

- 169 z literatury pięknej dla dorosłych,

- 124  z literatury pięknej dla dzieci i młodzieży,

- 21 z literatury popularnonaukowej.

Z wkładu własnego w 20187 roku zakupiono 323 woluminów książek drukowanych, w tym: 165 egzemplarzy z literatury pięknej dla dorosłych, 116 egzemplarzy z literatury dla dzieci i młodzieży oraz 42 woluminów z literatury popularnonaukowej. W ramach wkładu własnego zakupiono do zbiorów biblioteki 4 audiobooki.

2017

Biblioteka Publiczna Gminy Zaręby Kościelne w ramach Programu Wieloletniego ”Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych otrzymała w 2017 roku dofinansowanie w kwocie 6000 zł.  Zakupiono 269 książek:

- 132 z literatury pięknej dla dorosłych,

- 90  z literatury pięknej dla dzieci i młodzieży,

- 47  z literatury popularnonaukowej.

Z wkładu własnego w 2017 roku zakupiono 257 woluminów książek drukowanych, w tym: 110 egzemplarzy z literatury pięknej dla dorosłych, 80 egzemplarzy z literatury dla dzieci i młodzieży oraz 67 woluminów z literatury popularnonaukowej. W ramach wkładu własnego zakupiono do zbiorów biblioteki 7 audiobooków.

2016

Biblioteka Publiczna Gminy Zaręby Kościelne w ramach Programu Wieloletniego ”Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych otrzymała w 2016 roku dofinansowanie w kwocie 6000 zł.  Zakupiono 264 woluminy książek:

- 120 z literatury pięknej dla dorosłych,

- 108  z literatury pięknej dla dzieci i młodzieży,

- 36  z literatury popularnonaukowej.

Z wkładu własnego w 2016 roku zakupiono 355 woluminów książek drukowanych, w tym: 219 egzemplarzy z literatury pięknej dla dorosłych, 92 egzemplarzy z literatury dla dzieci i młodzieży oraz 44 woluminów z literatury popularnonaukowej.

2015, 2014

W ramach Programu Biblioteki Narodowej - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek Biblioteka Publiczna Gminy Zaręby Kościelne otrzymała w 2015 roku dotację na zakup nowości wydawniczych w kwocie 5500 złotych, za które zakupiła 171 woluminów książek. W 2014 roku przyznana dotacja wynosiła 4500 złotych i dzięki niej księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 230 woluminów książek.

Celem Programu, realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020, jest wzbogacenie i odnowienie księgozbiorów polskich bibliotek publicznych, w tym księgozbiorów dla dzieci i młodzieży. Dzięki zakupom nowości, wzbogacaniu oferty bibliotek czytelnicy chętniej i częściej je odwiedzają, co wpływa na wzrost czytelnictwa.

Program jest elementem polityki bibliotecznej resortu kultury w zakresie kształtowania księgozbiorów bibliotek oraz wsparcia samorządów w finansowaniu zakupów nowości dla tych instytucji, a jednocześnie zmotywowania ich do systematycznego dbania o biblioteki samorządowe.